pátek 9. prosince 2016

Hackni sebou. Život nepočká.

Před rokem jsem zavřel všechny své aktivity a dal se do psaní na své knize Synchronní svět na plný úvazek. Hacknul jsem svůj dosavadní způsob života, abych dosáhl svého cíle. 

Hackovat je dnes nutné. 


Foto: I. T. 
Co to je? Hackovat svůj život (lifehacking) je odvaha dělat věci jiným způsobem, efektivněji, neotřele, lépe. Kupa vašich osobních vychytávek, které posunou váš život, zjednoduší a přinesou do něj více proudu: flow. Zesynchronizuje ho. 

Termín hackovat původně pochází z technologického prostředí, a není nic lepší, než si o něm poslechnout slova někoho, kdo ho žije. 

"Hackování je o formě uvažování. Běžný uživatel se pohybuje v jistých hranicích. Hacker je prakticky vždy překonává. Ať jsou jakékoliv."

Esenciální rozhovor:


V mém případě bylo hacknutím mého dosavadního způsobu uvažování najmutím editorky. Nejsem bohemiska, aby text splňoval všechny jazykové náležitosti a řemeslné uvyklosti musel bych několik let studovat. Hacknul jsem tuto skutečnost. Jednou za měsíc mám schůzku s editorkou, která mi text: zefektivní, vylepší, odstraní boty, přinese více proudu.
Zesynchronizuje ho. 

Během několik schůzek se stala nečekaná věc. Překonal jsem svou běžnou hranici. Vidím svůj text novýma očima. Editorskýma. Mám schopnost střihu, nadhledu a vidím "boty". Hacknul jsem katedru bohemistiky. 

Hackovat je dnes nutné. Život se stal pestrým a nabitým možnostmi, ale zůstal také stejně krátký. 

Hacknul jsem i tento blog. Poslední příspěvek je ze srpna. Příprava a napsání jednoho blogu je záležitost několika hodin až půldne. V copywriter módu, kterým jsem se do teď živil má cenu 3 500 - 5000 Kč. Neboli je to suma energie, kterou nyní raději věnuji knize. Je to o prioritách.

Chceme tedy do života vnést více jednoduchosti, důvtipu a praktičnosti. Koncentrovat se na to, co je důležité. A to nám přináší zpravidla další lidé a delegování svých záležitostí na ně (editorka) nebo technologie. 

Potíž je, že technologie jsou trochu ďábelského charakteru. Jejích moudrým, kontrolovaným používáním jsou nám prospěšné, neřízeně přivodí závislost. Až digitální demenci, jak tvrdí německý psychiatr ve stejnojmenné knize. 
Čtěte vynikající rozhovor:


Hledáme tedy nástroj či možná dokonce životní filosofii, jak hacknout svůj život. Každý den něco zlepšit a posunout se dopředu. Přístup Kaisen. Hledáme svou hackingovou rutinu, která zlepší náš život. 

Tady je výcuc mých hacků, vychytávek:

Nemám televizi. Mám svou vizi. 
Používám filtr na zprávy. Nečtu "Parlamentní" listy. 
Dávám si pozor na to, co jím. I v informacích. 
Nesleduji zprávy, které jsou negativní. 
Obecně dávám médiím minimum. (MM)

Zjistil jsem, že mne modeluje hudba. 
Ráno se startuji podle svých energetických potřeb. 
Buď nakopávacími songy nebo pozitivními. 

Při psaní také poslouchám určitou hudbu. Koncentruje mne. Povznáší. 
Nepodceňujte tento bod. Vyzkoušejte. Hudba jde přímo do hlavy, nemám pravdu? 

Je důležité se "zašít." Mozku trvá nějaký čas než dostane svou provozní rychlost. Jako autu, potřebuje se zahřát. Pokud píšu, minimalizuji vyrušení. Vypínat motor kvůli facebooku je řidičská kravina. Howgh.  

Změřte si, kolik času ztratíte s vypnutým motorem. Aplikace měří, kde a jak dlouho trávíte online svůj čas:Zužuji výběr. Nemohu sledovat, kupovat vše. Je dokázáno, že když v obchodě místo 24 marmelád začali nabízet jen 6 druhů, prodej se zvedl desetinásobně. Mozek má rád jednoduchost. Usnadňuje to rozhodování. Kde je rozhodnutí, vzniká forma a určí se směr. Lépe tam teče energie. Podívejte se na nabídku zpráv, možností, marmelád a rychle je vyselektujte. Ano/Ne. Dnešní svět paralyzuje. 

Méně je více i v osobním rozvoji. Začněte s jednoduchým. Chcete každý den cvičit? Dejte si pět minut denně. Podaří se vám to zvednout výše. Půlhodina vás akorát zabije. 

Bacha na prostředí. Pokud chcete omezit pití nebo kouření, ve středeční a páteční partičce se vám to nepovede. Musíte změnit prostředí, pokud se chcete změnit. 

To nejdůležitější dávejte na první místo. Osobní poslání je důležité. Od toho by se měl odvíjet váš denní rozvrh. Vaše osobní proč, hodnoty a principy by měli být v souladu s tím, co celý den děláte. Jít dlouhodobě proti nim se nazývá vyhoření. 

Žijeme ve zlaté éře materialismu. Pohodlně byste přežili s desetinou svých věcí. Materialismus ruinuje planetu. Pokud si koupíš máslo z jiné země než z Čech, protože je zrovna o dvě koruny levnější, jsi prostě divnej. 

Hackli nás němečtí obchodníci. Skoro komplet marže ze spotřeby domácností odcházejí mimo naše území. A my ne a ne dohnat ten západ. Nenápadně se vložili mezi našeho farmáře, výrobce a řemeslníka. Hackni je zpátky. Zajeď na farmu. Domluv se s přáteli, aby se závoz vyplatil. Mléko nepřichází na svět jako pasterované. Jde dokonce bez újmy zmrazit. Jen se zdrcne tuk. Kupuj velká balení přímo u zdroje. Nemít domácí vajíčka je tak trochu stupidní.

Vynikající brambory z Krůsova statku. www.mlynpodhora.cz
Ukliď si. Zbav se nepořádku. Všechno je energie. Všechno haraburdí, které máš, nosíš sebou. Unavuje tě a nevíš o tom. Je to tvůj chaos ve tvém pokoji. Makrokosmos-mikrokosmos platí i pro tebe. A už nic dalšího nekupuj. 

Měl bys jíst v kuchyni. 

Říkej NE tomu, co tě otravuje, ale "musí" se to. Sobci jsou oni, že tě nonstop zatahují do svých záležitostí, zvyků a představ. Jde o tvé přežití.  

Cestuj, když tam zrovna někdo jede. Říká se tomu sdílení. Nebo nabídni jízdu tomu, kdo by jel s tebou. Trojí efekt. On má na benzin. Ty jedeš za sdílenou cenu. Na silnici je o auto méně. Ušetřil jsi planetu, kámo. 


Navíc rozšiřuješ svou synchronicitu. Měsíce jsme sháněli byt v Klatovech. Je to tu zapikaný. Až jsem jel nedávno s chlapíkem, který mne pronajal svůj. Žádná realitka. On ten byt ani doteď nepronajímal. 

Byt přišel krátce po prosbě, modlitbě chcete-li. Tomu říkám hackování reality. Godhacking. Proste, a bude vám dáno. Vykašlete se na skeptiky.

Bacha na dnešní dobu. Začíná se jí říkat post-pravdivá. (post-truth). Pravda, fakta již nemají dřívější cenu. Cílem je vytvářet emoce, získat přes ně vaši pozornost či hlasy. Čím prázdnější je váš osobní emoční termostat, tím více se budete chtít dobíjet u toho, kdo vám je nabídne. Za cenu toho, že nebudete žít vlastní život. 

K tématu osvícený neurozhovor:


Jestli jste se zasekli na něčem opravdu velkém, zkuste pravidlo 10-10-10. 
Není nutné znát přesnou odpověď, ale bude vás jistě nějak navigovat. 
Jaký bude mít efekt vaše rozhodnutí za 10 minut? Za 10 měsíců? Za 10 let?

Jedním z největších hackerů současnosti je papež František. Hacknul katolickou církev. A mně se jeho slova hodí:

1. Žij a nech žít. 

2. Dávej druhým sebe. (Buduj rodinu, mysli na ostatní, přestaň soutěžit, běžet krysí závod, "nemít" stále čas)

3. Životem jdi klidně. (To je děsná pecka, žijeme v klipovém světě, singles tvoří půlku státu, manželství nikoho nezajímá, sbíráme partnery pro zábavu a najednou být se vším v klidu? Prokázat pokoru a laskavost k tomu, co je?)

4. Zdravě trávit volný čas. (Mnoho lidí má vymyšlen den tak, aby se nezastavili. Ono v ten moment přijde prázdno, ozve se hlas, který nás znepokojuje. Kam jdeš? Nejsi neurotický? Musíš mít opravdu tolik aktivit? Jak se cítí dnes tvé děti? Proč vlastně opravdu chodíš do toho fitka? Máš se rád?)

5. Neděle by měla být svátkem. (Pokud ani sedmý den nejsi schopen zasvětit rodině, tak je s tebou ámen)

6. Respekt a starost o přírodu. (Aktuální tempo spotřeby naší planety jsou tři planety na jedno lidstvo. Kde vezmeme další planety? Co pro to můžeš udělat, až zase spustíš svou každodenní rutinu?)

7. Stop negativitě. (Nic není černobílé. Často je to obráceně. Pronoia znamená, že všechno ve vesmíru hraje ve váš prospěch. Opak paranoia. Když o vás někdo hovoří jen negativně, je to na jeho straně. Nízké sebevědomí. Pokud nikoho nežádáte, aby se k vám vyjádřil, ale on to soustavně činí, jde o přenos či projekci. Mluví o vlastních stínech. A tak si dávejte pozor, zda i vy tak někdy nefungujete.)

8. Pravděpodobně to nepotřebujete. (Věci, věci, a další zbytečné věci...)

Přidávám jedno poslední pravidlo. 

Buďte šťastní. Napořád. 


P.S.: Jak hackujete svůj život Vy? Máte zajímavé tipy a odkazy? Podělte se, rád je pošlu dál. 

Komentáře

Žádné komentáře:

Okomentovat